دوشنبه, 02 بهمن 1396

 

 

فید خوان rss reader

درگاه پرداخت

     

آخرین اخبار بورس

حاضرین در سایت

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کارت ویزیت سایت (بارکد)

آخرین مطالب سايت

مذاکره درباره شائبه قمار بودن فیوچر سکه

به گزارش خبرنگار مهر، علی صالح آبادی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در مورد صحت طرح موضوع قمار بودن فیوچر سکه از سوی رئیس کل بانک مرکزی گفت: در این باره در ملاقاتی با بهمنی مذاکراتی را انجام دادم و از وی سئوال کردم آیا چنین موضوعی را مطرح کرده است یا خیر؟

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرده است که اگر معامله کالی به کالی باشد، قمار است، در عین حال بنده پاسخ دادم که معاملات بورس کالی به کالی نیست. بهمنی پاسخ داد من نگفته ام که معاملات بورس قمار است؛ بنابراین مسئله حل شد.

به گفته وی، تمام مراحل فقهی هر معامله ای که بخواهد در بورس شکل بگیرد در کمیته فقهی توسط فقها مورد بحث قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه فیوچر دارای پیچیدگی هایی است، در جلسات مربوطه مورد بحث قرار گرفت؛ به طوری که 9 جلسه در کمیته فقهی در این مورد بحث شد.

صالح آبادی با بیان اینکه چارچوبهای طراحی شده برای معاملات آتی سکه هیچ گونه مشکلی ندارد، افزود: از نظر قوانین و مقررات هم در شورای بورس مورد تصویب قرار گرفته است. ابزار آن نیز در چهل و یکمین جلسه شورای بورس در تاریخ یکم بهمن ماه سال 86 به تصویب رسیده است.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهاردار ادامه داد: در جلسه مذکور رئیس کل وقت بانک مرکزی حاضر بود و این معاملات را تایید کرد، حتی پس از آن محمود بهمنی طی نامه ای به بورس قرارداد آتی سکه را مثبت ارزیابی و عنوان کرد که با عرضه نقدی سکه در بورس کالا موافق است که البته در آینده این کار انجام خواهد شد.

وی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه رئیس کل بانک مرکزی مطرح کرده است که قیمت‌های پیش بینی شده سکه برای مثلا تیرماه توسط بانک مرکزی بسیار کمتر از قیمت های معاملات آتی سکه بورس کالا در همان ماه است، آیا سازمان بورس نسبت به قیمتها نظارت دارد یا خیر؟ گفت: قیمت همواره تابع عرضه و تقاضا است. سازمان بورس بستر شکل گیری عرضه ها و تقاضاهای مختلف را در بازار فراهم می کند. حجم بازار سیوچر سکه در حال توسعه یافته است.
صالح آبادی عنوان کرد: اینکه افراد مختلف در مورد بازار سکه بحث می کنند نشان دهنده بزرگ شدن ، افزایش نقد شوندگی، عمق و حجم این بازار شده است. بنابراین از این بازار می توان برای سیاست گذاری استفاده کرد منتهی در قالب سازوکارهای اعمال شده در چارچوب عرضه و تقاضا.

رئیس سازمان اوراق بورس و بهادار در مورد تاثیر وضعیت فعلی بازار سکه بر روی بورس گفت: شکل گیری بازارهای کاذب در اقتصاد کشور بر روی سایر بازارها تاثیرگذار است. آنچه مهم است این است که باید تفاوت نرخ رسمی سکه با نرخ بازار به حداقل برسد، زیرا هرگونه تفاوت قیمتی بین این دو نرخ باعث دو نرخی شدن قیمت ها و در نتیجه سفته بازی می شود.

وی افزود: اگر این دو نرخ به هم نزدیک شوند بر روی تمام بازارهای واقعی اثر مثبت می گذارد و بازار سفته بازی را کاهش می دهد.

پیشنهاد بورس به بانک مرکزی

صالح آبادی خطاب به بانک مرکزی پیشنهاد کرد که برای ایجاد تعادل در بازار سکه سازوکار عرضه و فروش سکه به صورت آتی را اتخاذ کند و وارد معاملات آتی بورس کالا با تحویل در آینده شود. بانک مرکزی با عرضه سکه در این بازار می تواند قیمتها را واقعی کند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا اعلام آمادگی در پیش فروش سکه در قالب قرارداد آتی مکانیزم جداگانه ای دارد یا خیر؟ گفت: پیشنهاد ما انجام این کار در قالب قراردادهای آتی بود و هر قراردادی از نظر ما مطلوب نیست.

به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، اگر این معاملات بخواهد در شعبه بانک انجام شود به این دلیل که سکه پیش فروش می شود اوراقی در اختیار مردم تا زمان سررسید تحویل سکه قرار می گیرد، بنابراین ممکن است فاصله چند ماهه در این بین وجود داشته باشد. در طول این مدت اگر سرمایه گذار بخواهد این اوراق را معامله کند و بفروشد چکار باید انجام دهد؟

وی تصریح کرد: با توجه به این امر باید یک بازار ثانویه برای آن وجود داشته باشد،  بنابراین دلیلی برای اینکه پیش فروش سکه در شعبه بانک انجام شود وجود ندارد. هم اکنون بازار آتی و ثانویه آن فعال است، به همین دلیل بهترین سازوکار برای اداره بازار و تعادل بخشی به بازار سکه و ارز خواهد بود.

 

 

اشتراک این مطلب

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی


 

حدیث روز

امام مهدی (سلام الله علیه) : أكثِرُوا الدُّعاءَ بِتَعجيلِ الفَرَجِ فَإِنَّ ذلِكَ فَرَجُكُم. براى تعجيل در فرج بسيار دعا كنيد، كه مايه گشايش در كار شما است. كمال الدّين - ص 485

سی دی کتب

کتاب مرجع کامل الگوهای شمعی در بازار سرمایه- چاپ 3
سی دی کتاب را از اینجا دریافت کنید.
کتاب هارمونیک تریدینگ پیشرفته در بازار سرمایه - چاپ 3
سی دی کتاب را از اینجا دریافت کنید.
کتاب مرجع کامل امواج الیوت در بازار سرمایه- چاپ 4
سی دی کتاب را از اینجا دریافت کنید.
کتاب الگوهای هارمونیک در بازار سرمایه- چاپ 4
سی دی کتاب را از اینجا دریافت کنید.

 
 

Click to join MyChart

Click to join MyChart

ورود به سایت

براي استفاده از امكانات ويژه سايت در منوي كاربري، با كد كاربري خود وارد شويد